Торговельна назва: Діамікрон МР
Diamicron MR
Склад: Кожна таблетка містить:
Гліклазид 60 мг
Допоміжні компоненти: Кальцію гідроген фосфат дигідрат, мальтодекстрин, гіпромелоза, магнію стеарат, мікрокристалічна целюлоза
Властивості: Пероральний гіпоглікемічний засіб, похідне сульфонілсечовини ІІ покоління. Стимулює секрецію інсуліну β-клітинами підшлункової залози. Підвищує чутливість периферичних тканин до інсуліну. Імовірно, стимулює активність внутрішньоклітинних ферментів (зокрема, м’язової глікогенсинтетази). Зменшує проміжок часу від моменту прийому їжі до початку секреції інсуліну. Відновлює ранній пік секреції інсуліну, зменшує постпрандіальний пік гіперглікемії.
Гліклазид зменшує адгезію та агрегацію тромбоцитів, уповільнює розвиток пристінкового тромба, підвищує судинну фібринолітичну активність. Нормалізує проникність судин. Має антиатерогенні властивості: знижує концентрацію в крові загального холестерину (ХС) і ХС-ЛПНЩ, підвищує концентрацію ХС-ЛПВЩ, а також зменшує кількість вільних радикалів. Перешкоджає розвитку мікротромбозу та атеросклерозу. Покращує мікроциркуляцію. Зменшує чутливість судин до адреналіну.
При діабетичній нефропатії на фоні тривалого застосування гліклазиду спостерігається достовірне зниження протеїнурії.
Показання: Цукровий діабет 2 типу при недостатній ефективності дієтотерапії, фізичних навантажень та зниження маси тіла.
Профілактика ускладнень цукрового діабету 2 типу: зниження ризику мікросудинних (нефропатія, ретинопатія) і макросудинних ускладнень (інфаркт міокарда, інсульт).
Спосіб застосування та дози: Спосіб застосування та режим дозування конкретного препарату залежать від його форми випуску та інших факторів. Оптимальний режим дозування визначає лікар. Слід суворо дотримуватися відповідності використовуваної лікарської форми конкретного препарату показанням до застосування та режиму дозування.
Початкова добова доза становить 80 мг, середня добова доза максимум 120 мг, частота прийому - 2 рази/добу перед їжею. Рекомендується приймати в один і той самий час. Дозування індивідуально залежно від глікемії натще та через 2 години після їжі, а також від клінічних проявів захворювання.
Протипоказання: Цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), кетоацидоз, діабетична прекома і кома, тяжка ниркова та/або печінкова недостатність; вагітність, період грудного вигодовування; дитячий та підлітковий вік до 18 років; підвищена чутливість до похідних сульфонілсечовини та сульфаніламідів. Одночасне застосування гліклазиду та похідних імідазолу (в т.ч. міконазолу).
Застереження: Гліклазид застосовують для лікування інсулінонезалежного цукрового діабету в поєднанні з низькокалорійною дієтою з малим вмістом вуглеводів.
Під час лікування слід регулярно контролювати рівень глюкози в крові натще та після прийому їжі, добові коливання рівня глюкози.
При розвитку гіпоглікемії, якщо пацієнт у свідомості, глюкозу (або розчин цукру) призначають всередину. При втраті свідомості вводять глюкозу в/в або глюкагон п/к, в/м або в/в. Після відновлення свідомості необхідно дати хворому їжу, багату на вуглеводи, щоб уникнути повторного розвитку гіпоглікемії.
При одночасному застосуванні гліклазиду з верапамілом необхідний регулярний контроль рівня глюкози в крові; з акарбозою - потрібне ретельне моніторування та корекція режиму дозування гіпоглікемічних засобів.
Одночасне застосування гліклазиду та циметидину не рекомендується.
Побічні ефекти: З боку травної системи: рідко - анорексія, нудота, блювання, діарея, болі в епігастрії.
З боку системи кровотворення: у поодиноких випадках - тромбоцитопенія, агранулоцитоз або лейкопенія, анемія (як правило, зворотного характеру).
З боку ендокринної системи: при передозуванні - гіпоглікемія.
Алергічні реакції: шкірний висип, свербіж.